Pitný režim při keto dietě: Kolik toho vypít a jak se donutit?

Jakmile se pustíte do keto diety, ze všech stran se na vás budou valit rady typu: „Hlavně musíš hodně pít“. Jako kdyby dostatek tekutin nebyl v normálním režimu standardem. ? Jak je to vlastně s tím pitím při keto dietě? Co je dobré pít, kolik a jak často? Chci vám předat moje tipy, které na mě fungují jako bič! Jsem totiž v pití lajdák!

Ano, je pravda, že když jsem se pustila do keto diety, velmi rychle se mi dostavil pocit neustálé žízně. Dehydratace je jedním z nejčastějších vedlejších účinků ketogenní stravy. Mnoho lidí to bohužel podceňuje a ignorování pitného režimu může vést k dlouhodobým zdravotním problémům. A my chceme být zdraví, takže to pojďme dělat už od začátku správně.

Mírná dehydratace vám vyvolá bolest hlavy, budete unavení, budete cítit sucho v puse a dostaví se příznaky podobné chřipce, což může být v době COVID-19 ošemetné. Fakt to nepodceňujte. Mě se to v začátku stalo a trošku mě to vylekalo a začala jsem si to hlídat!

Proč musíte při keto dietě pít víc vody, než normálně?

Je to jednoduché. Sacharidy jsou v běžném životě zodpovědné za zadržování vody a sodíku v těle.
Když omezíte sacharidy na dolní hranici, tělo je vylučuje, což znamená, že si vaše tělo uchovává méně vody.

Keto-adaptace způsobí kolísání hmotnosti vody. Během prvního týdne na keto dietě zažijete drastické kolísání vody. Je to normální a nemusíte se strachovat, co se s vámi děje. Když si vaše tělo ukládá sacharidy, drží si vodu. Na každý 1 gram sacharidů si tělo skladuje 4 gramy vody. A tím, že se pustíte do keto diety, kde sacharidy značně omezíte, logicky mizí i voda. Proto ji musíte doplňovat, aby to tam uvnitř fungovalo tak, jak má.

Chronická dehydratace vás může odradit od získání výsledků a budete mít pocit, že „nehubnete“, takže to nefunguje. Bacha na to.

Vytisknout a nalepit na záchodový dveře ?

Vaše tělo bude procházet poměrně zásadními metabolickými změnami, jakmile začne spalovat tuk. Množství vody, které do sebe dostanete, výrazně ovlivní, jak se vám bude a nebude dařit.

Potřebujete doplnit ztracenou vodu

Jak už jsem psala výše, vaše tělo si standardně ukládá vodu (to určitě znáte, máte ošklivě nateklé ruce a nohy), když do sebe ládujete sacharidy. Jakmile snížíte příjem sacharidů, voda z těla mizí sviňským tempem.

Časté pití omezuje chuť na jídlo a míň toho „sežerete“

Nevěřila jsem, ale je to tak! Když málo pijete, máte pocit, že hladovíte a dost často se dostaví chutě na sladké. S největší pravděpodobností jste dehydrovaní. Naučila jsem se pocity na sladké zahnat skleničkou vody. Naše tělíčko je v tomhle pěkně „vyčůraný“, musíte na něj chytře. ?

Nestresujte zbytečně svoje ledviny

Ketony jsou kyselé a některé z jejich částí naše tělo vylučuje, místo toho, aby je využilo jako palivo. Rozhodně nechcete docílit, aby se vám v těle ketony hromadily. Jakmile začnete poctivě pít, podporujete úlohu vašich ledvin a tím se odfiltrují zbytečné toxiny.

Voda pomáhá tělu pálit tuky rychleji

Proces beta oxidace (kdy se odbourávají tuky) vyžaduje molekuly vody. Spalování tuků zkrátka vyžaduje víc vody, než když spaluje sacharidy. Dá se říct, že hubnete zadara za skleničku dobrý vody. No neberte to. ?

Kolik vody byste měli vypít?

Nejčastěji se setkáte s názorem, že byste měli vypít min. 2 litry vody denně. ? Abych byla konkrétní, tak my ženy 2,7 l denně a pánové 3,7 l denně. Ve skutečnosti neexistuje žádné konkrétní doporučení, kolik vody byste měli vypít. ?

Pitný režim je záležitostí individuálních potřeb každého z nás a zahrnuje naši váhu, věk, úroveň naší aktivity i zdravotní potíže.

Obecné poučkyvám vypočítají celkový počet tekutin, které do sebe dostanete z vody, ale také z jídla.

Za den byste měli vypít „až“ 40 ml tekutin na 1 kg vaší hmotnosti.

Když to vezmu při mém aktuálním stavu 104 kg, tak bych měla vypít 4 160 ml vody. To je mazec! Zkoušela jsem to a necítila jsem se úplně dobře. Šla jsem tedy zlatou střední cestou 30 ml na kilo váhy a tady už jsem na 3 120 ml a to je u mě reálné.

Někdy se ale k těm 4 litrům přiblížím – třeba když přednáším na akcích nebo školím, vysychají mi častěji ústa. Stejně tak, když chodím na procházky nebo cvičím.

Bacha na skokové pití velkého množství tekutin

Mnoho lidí delší dobu nepije, začne mít žízeň a pak to do sebe „pošlou“, aby se jako teda hydratovali. ? 

Náš organismus dokáže bez problémů zpracovat zhruba 250 ml tekutiny najednou. Jakmile toho do sebe nalijete víc, zbytečně zatěžujete oběhový systém.

Poté je dobré počkat alespoň 15-20 minut.

Něco jiného je, když se chystáte sportovat, tam můžete hodinu předem trochu přidat. Stejně tak po cvičení. Ale s rozumem. Mě při sportu větší dávka vody spíš vyvolá pocit, že se pobleju, takže jsem si musela najít balanc a radši ucucávat po menších dávkách, ale v konečném výsledku se zavodním správně. ?

Co o našem tělu vypovídá naše moč?

Nejdůležitější pravidlo – poslouchejte příznaky, které vám vaše tělo dává. Kdykoli cítíte jenom lehký náznak žízně – už vám tělo říká, že jde do stavu dehydratrace. Při správném pitném režimu byste totiž neměli vůbec cítit žízeň. Chvíli mi to trvalo, ale opravdu to funguje.

Je divné se po každém čůrání podívat, jakou barvu má vaše moč?

Není! Musíte si uvědomit, že jste na keto dietě. Ta je poměrně náročná pro tělo a o to je nutné se hezky starat. Já se po každém čůrání mrknu, jakou barvu má moje moč. Správně má být lehce žlutá (světlá). Ta vám značí, že jste dobře hydratovaní. Úplně čirá moč není v pořádku, protože toho zase pijete až moc.

Naopak se nelekejte ranní moči, ta bude výrazně tmavší. Je to tím, že je koncentrovanější.

Balená voda, z kohoutku nebo minerálka?

Správně čtete: VODA! Do pitného režimu nepočítám kávu, ani čaje, ani zázračné koktejly. Ne při keto dietě.

Znám ženy, které do sebe celý den lejou čaj, který má na krabičce napsáno „nízké“ množství sacharidů. Bez urážky, ale tohle je na hraně. Čaj a kávu beru jako „osvěžení“ mého dne. Jako odměnu.

U nás v Česku máme výhodu, že voda z kohoutku je čistá a s dobrým obsahem minerálů. A platíte za ni. ?  Můžete začít třeba s ní.

Někdo si vodu ještě převařuje. Připadá mi to zbytečné. Raději vodu ochutím pár kapkami citronu (zase ho tam moc neždímejte, bacha na sacharidy. ? )

U balené neperlivé vody bacha na hodnoty. Mě osobně nejvíc chutná kojenecká vody. Má poměrně nízký počet minerálů a nemám pocit, že bych pila příliš slanou vodu.

A co minerálka? Může se?

Pokud si domů pořídíte lehce mineralizované vody, tak proč ne. Perlivá voda je kyselejší (díky pH 4) a proto mnohým lidem chutná víc. Nenechte se však perlivostí zmást. Někteří lidé mají pocit, že je perlivá voda zavodní víc, než neperlivá. Není tomu tak.

Množství vody byste proto neměli podceňovat. Já to míchám půl na půl a funguje to. Miluju tu chuť bublinek na jazyku a taky si po jídle potřebuju odkrknout. Lépe pak trávím jídlo.?

Asi mi dáte za pravdu, že člověk, který trpí žaludečními potížemi, překyselením nebo refluxem jícnu, se s perlivou minerálkou může rozloučit. ?

Jak se hecuju do pití já?

Důležitá je příprava, jak říká můj milovaný Zdeněk Pohlreich. ? Moje práce je dost často sedavá, u počítače. Mám po bytě i v kanceláři několik „WATER CHECK-POINTŮ“. ?

Je to jediný způsob, jak do sebe dostanu vodu, kterou jsem si na moji váhu spočítala.

Umístila jsem vodu do místností, kde se nejčastěji zdržuju

Musela jsem na to chytře.

 • Cílem je umístit si vodu tam, kde celý den trávíte nejvíc času. Ať už je to doma, nebo v práci. Když se zaberete do práce, tak zapomínáte pít a už zase sklouzáváte k dehydrataci.
 • Vyberte si takové lahve a skleničky, které vám budu lahodit esteticky. Divili byste se, ale na psychiku to dělá divy.
Kancelář
 • 0,5 l lahev s jemně perlivou vodu
 • 1 l WATER lahev s neperlivou vodou
 • 3 dcl sklenici s plátkem citronu (máčí se mi tam půl dne)
Kuchyň
 • 0,5 l lahev s jemně perlivou vodu
 • 1,5 l džbán s neperlivou vodou
 • 3 dcl sklenici
 • citron, kdybych měla chuť si jej dát do vody
Obývák
 • 0,5 l lahev s jemně perlivou vodu
 • 3 dcl sklenici

Co když jsem v „terénu“?

Ne vždy sedím v kanceláři. Když například jedu ke klientům, vyrážím na krátkou procházku, na nákupy…VŽDY mám u sebe nějakou vodu!

V obchodě dnes koupíte i pidi lahvičku 0,2 l s vodou a ta vám vejde i do menší kabelky. Krásné ozdobné lahve jsou taky super – a nejsou nutně jenom pro sportovce.

Naopak jsem vynechala nošení 1,5 l (a výš) lahve, protože mě z tak velké flašky nebaví pít.

Když vycházím z bytu, udělám si rekapitulaci:

 • klíče mám
 • mobil mám
 • peníze mám
 • roušku mám
 • vodu mám

?

Pijte! Hodně, ale s rozumem ?

Katka .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *