Proč jsem si ze všech diet vybrala zrovna keto dietu?

Obligátní otázka. Proč zrovna keto dieta? A proč ne jiná dieta? A vážně je to dieta, když se cpu vajíčky, máslem, šunkou a tučnými sýry?


Pamatuju na první slova mého táty, když jsem mu začala popisovat, že jedu na keto dietě:

„Ale to je blbost, že jíš jenom 2-3x denně, měla bys jíst alespoň 5x denně. To se doporučuje. A že vůbec nejíš mouku? To je blbost! Tělo potřebuje mouku, nejlíp žitnou….“

a mohla bych pokračovat.

Já se na tátu nezlobím, ani se mu dokonce nevysmívám. O ketodietě široká veřejnost nejspíš příliš neví a pokud už tohle slovo zazní, lidé si to spíš spojí s instantními pytlíčky s jídlem nebo míchanými koktejly. Ano, to je taky jedna možnost, jak „zhubnout“.

Já jsem se se rozhodla jít do té „přirozené“ ketodiety, kdy jíte to, co vyroste na stromech a v zemi nebo co se pase na pastvinách.

Ketodietu neberu jako dietu ve správném slova smyslu, ale jistý restart ve způsobu mého stravování. O tom vám ještě na tomhle webu povím víc.

Jdu s kůží (a tukem) na trh.  Tohle je můj počáteční stav
  • 119 kg
  • 165 cm
  • BMI 42,6
  • Obezita II.stupně
  • Bolí mě celé tělo, při pohybu se nepříjemně zadýchávám, mám nateklé nohy, které tuhnou. Necítím se vůbec dobře!
  • Mám za sebou operaci žlučníku (pryč z těla)

Začala jsem vážně přemýšlet nad tím, co se sebou udělám

Není vůbec jednoduché „začít“. Nikdy v životě jsem nebyla vysloveně štíhlá, ale nikdy jsem taky nebyla takhle obézní. Velký vliv na stav, do kterého jsem to nechala dojít, hrál můj životní styl, práce, stres, nezájem o zdravé stravování.

Žiju ve velmi spokojeném vztahu už několik let, takže ani motivace vypadat jako všechny holky v bikinách na Instagramu tady nebyla. Ráda jsem se na ně dívala, ale nikdy mě to nevyhecovalo k tomu, abych se sebou zkusila něco dělat.

S mým mužem jsme poslední rok začali vést poměrně aktivní diskuze na téma „jak to doprd***le vypadáme“. ? (ano, oba jsme nepěkně nakynuli). Dost často to probíhalo tak, že jsem si řekla, „ZÍTRA ZAČNU“, a měla jsem i super argumenty, proč začít. Bohužel jsem se vždycky na druhý den vzbudila a nic se nestalo. Prostě další den.

Osobně se domnívám, že u mě nenastala ta správná motivace a prostě mi to v hlavě neseplo.

Spousta odborníků a lidí, kteří se do nějaké diety pustili vám potvrzují, že většina toho je ve vaší hlavě. Jenže, když se v ní sami nevyznáte, je to pořád dokola a dokola.

Stojíte na místě a zůstane to jenom u teoretizování ve smyslu: „Jooo měla bych něco začít dělat“. Bohužel si to „něco“ neumíte přesně specifikovat.

Nechala jsem si vypracovat „jídelníček“ od výživového poradce. Po 3 týdnech jsem to vzdala

Ano, správně. Nechala jsem se ukecat na jídelníček. Ten přišel jako PDFko s předem připravenými jídly. Dneska s odstupem času si říkám, že to byla hrozná kokotina. Výživový poradce se mě třeba vůbec neptal, jaký je můj životní styl, jestli sedím v kanceláři, nebo jsem celý den na nohou. Logicky to nemohlo fungovat.

Dopadlo to tak, že jsem musela jíst takový ty hnusný (já jím říkám, polystyrenový) chleby, ? druhy zeleniny, který mi nechutnaj a vysloveně blafy, který sice měly bejt zdravý, ale mě se z nich zvedal žaludek. V jednu chvíli jsem si říkala, že tenhle poradce bude v kuchyni fakt mizernej kuchař. ?

Osobně podle jedné zkušenosti výživové poradce neodsuzuju. Jenom nemám další motivaci jejich služby využít. Našla jsem si svůj vlastní způsob stravování, který mi sedl jako prdel na hrnec.

Poslední hřebíček do rakve před začátkem ketodiety

Nechci mít cukrovku! Nechci umřít na to, že jsem tlustá! Zní to drsně? Ale obezita drsná je.

Chováme se, jako kdyby to nic nebylo. Z reklamy na nás křičí, že být PLUS SIZE je vlastně sexy. Mě se líbí, když je žena trochu krev a mléko. Ale říkat obezitě, že je sexy, to mi v pořádku nepřipadá.

Už ani nevím, kde jsem na to narazila nebo přes koho, ale na Instagramu na mě vyskočil příspěvek z Instagramového účtu cecilia.marley. Začala jsem si prohlížet fotky a padala mi brada.

Páni to jsou ale tlustý holky. Tak to jsem na tom ještě dobře! ?

Jo, to byly první myšlenky, které mě přepadly. Není to myšleno špatně. Ale když je někdo očividně obézní, nebudu přece chodit kolem horké kaše, jenom abych někoho neurazila. Viděla jsem tam případy holek, které ušly ohromnou cestu a jsou z nich fakt krásný ženský. Začalo mi to šrotovat v hlavě.

„Když to zvládly tyhle holky, proč bych to nedokázala já?“

Je pravda, že tenhle profil propaguje nějakou jejich „Smoothie dietu“, což mě vůbec nerajcovalo a ani nerajcuje. Ale jako dobrej motivační krok mi tenhle účet posloužil fakt slušně.

https://www.instagram.com/cecilia.marley/
zdroj: Instagram, profil https://www.instagram.com/cecilia.marley/

Zachránil mě Instagram™ ?

Lidé berou Instagram podle mého názoru za špatný konec. Zasekávají se na fotkách dokonalých lidí a utápí se v depresích, že takhle nevypadají. Já jsem to vzala obráceně. Utápěla jsem se ve fotkách obézních lidí jako jsem já. ? Akorát s tím rozdílem, že se mi díky tomu dostal do hlavy mozkomor, kterej začal pracovat.

Instagram vám doporučuje podobný obsah, který by vás mohl zajímat a já jsem se díky tomu dostala k příspěvkům z USA, kde se pořád mluvilo o nějaký ketodietě. 

Co to ta dieta vůbec je? A proč si ji všichni tak chválí? Vždyť já přece diety nesnáším a nic nevydržím. To na mě nebude fungovat. Ale nedalo mi to. Google se na pár týdnů stal mým nejlepším kamarádem a hledala jsem jako magor, četla, porovnávala…

Maso, avokádo, tučné sýry, olivák…. To půjde!

O ketodietě vám toho více řeknu na této stránce, ale ve zkratce jsem zjistila, že jde o typ stravování, kdy snížíte příjem sacharidů pod 50 g na den a navýšíte příjem zdravých tuků. Namísto sacharidů začne vaše tělo „pálit“ tuk uložený ve vašich tukových polštářích. Díky tomu vaše tělo uvedete do procesu zvaného ketogeneze, kdy si v játrech z mastných kyselin začne tvořit ketony, které tělu dodají energii namísto sacharidů.

Nikdy jsem nebyla na sladké, takže by to na mě mohlo fungovat. A taky, že ano. Podívejte se sami.

Jde to pomalu, ale jde to!

Proč jsem začala s ketodietou na začátku léta?

Jde o strategii! Většina lidí se rozhodne hubnout na podzim nebo v zimě, aby jako zhubli na léto do plavek. Tohle je blbost – pro mě.

Začala jsem na začátku léta z několika důvodů:
  • je teplo, slunce a panuje lepší nálada (více chuti a energie pro změny)
  • do plavek bych letos stejně dobrovolně nelezla, tak proč tohle období radši nevyužít na progres? ?
  • mám více chuti se hýbat, chodit na procházky, cvičit venku
  • roste více čerstvé lokální a chutné zeleniny, takže si přes léto snáz zvyknu na nový režim jídla a v zimě už budu tak rozjetá a zvyklá, že to pro mě nebude takový záhul

Jaký je můj cíl?

Řekla jsem si, že ze 119 kg bych se ráda v následujícím roce a půl chtěla dostat na 71-72 kg. Jaká bude ale realita v kilogramech, to ukáže jenom čas. ?

Důležitější než váha, jsou pro mě ztracené centimetry! 

Mnoho lidí začne dle mého názoru dělat tu chybu, že strašně lpí na tom, kolik jim ukazuje ručička na váze. To může být dvojsečná zbraň. Váha může sice nějakou chvíli stagnovat, ale i tak „pálíte“.

Musíte si uvědomit, že budete stále ztrácet tuk, ale bude to pravděpodobně viscerální. Ten se nachází kolem našich orgánů. Není vidět, ale je mnohem důležitější, než špíčky, na které koukáte každé ráno v zrcadle.

Ketodieta pro mě neznamená „držet dietu“, zhubnout a pak na sebe nechat působit JOJO efekt.

Ano, je pravda, že chci primárně zhubnout, ale také chci, aby pro mě byla tato dieta restartem, který přeroste do pestrého a zdravého stravování v kombinaci s pohybem. Ketodieta se nedá držet dlouhodobě. Je to pouze nástroj, jak nastartovat tělo a postupně jej připravit na běžnější typ stravování, avšak zdravější.

Držím si pěsti! ?

Katka .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *